Rakotwórczy azbest


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Rakotwórczy azbest

Rakotwórczy azbest w statku Rotterdam wywołał dyskusję na temat szkodliwego dla zdrowia surowca wciąż obecnego w wielu konstrukcjach, nie tylko w Polsce. Azbest w budownictwie przeklinają także mieszkańcy Brukseli. Kilkanaście lat temu wybuchł bowiem skandal – okazało się, że w ścianach siedziby Komisji Europejskiej, gdzie pracowało 3 tysiące osób, znajduje się rakotwórczy azbest. Remont budynku kosztował miliardy euro. Gdy zaczęto oczyszczać konstrukcję, okazało się, że stężenie azbestu w dzielnicy przekracza dopuszczalne normy.

Dlatego budynek Komisji do dziś przypomina brukselczykom azbest i niegospodarność.

Rozwiązanie rakotwórczego problemu wciąż odkładane jest w Polsce. Do 2032 roku wszystkie wyroby z azbestem powinny zostać umieszczone na specjalnych składowiskach - do tej pory jednak trafiło tam tylko nieco ponad 1 procent takich śmieci.

W rezultacie w naszym otoczeniu są nadal setki tysięcy ton tego materiału. Z badań przeprowadzonych kilka lat temu przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi wynika, że największe stężenia azbestowych włókien w powietrzu występuje w Katowicach.

Źródło: RMF FM

Następny artykuł

Poprzedni artykuł