Ludzka ślina kontra ból


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Ludzka ślina kontra ból

Naukowcy odkryli w ludzkiej ślinie naturalny środek przeciwbólowy, do sześciu razy silniejszy od morfiny. Substancja ochrzczona ‘opiorphin’ może przyczynić się do powstania nowej generacji środków przeciwbólowych, które uśmierzają ból równie skutecznie jak morfina, jednak bez uzależniających i psychologicznych efektów ubocznych.

Szczury, którym wstrzyknięto w łapy substancję wywołującą ból potrzebowały dawki 1 miligrama opiorfiny (niestety polska pisownia substancji nie jest mi znana) na kilogram masy ciała, aby osiągnęła ona taki sam efekt jak 3 miligramy morfiny. Skuteczność nowej substancji jeszcze bardziej uwidocznił test z odwróconymi w górę szpilkami, po których poruszały się szczury. Potrzebowały sześciokrotnie większej dawki morfiny niż opiorfiny, żeby przestały zauważać ból.

“Działanie przeciwbólowe jest podobne do morfiny”, mówi Catherine Rougeot z Instytutu Pasteura w Paryżu. “Musimy jeszcze przetestować efekty uboczne, gdyż nie jest to typowy środek przeciwbólowy, odkryta molekuła może także mieć działanie antydepresyjne”.

Rougeot i jej koledzy odkryli, że opiorfina działa na komórki nerwowe znajdujące się w kręgosłupie i powstrzymuje naturalne niszczenie znajdujących się tam działających przeciwbólowo opiatów, zwanych enkefalinami.

Opiorfina jest na tyle prostą molekułą, że powinna być możliwa produkcja jej w dużych ilościach bez konieczności izolowania jej z ludzkiej śliny. Docelowo, jak twierdzi Catherine R., możliwe że dojdzie do wyprodukowania leków, które pobudzą ciała pacjentów do produkowania molekuły.

Źródło: pambuk.pl

Następny artykuł

Poprzedni artykuł