Interferencja RNA w terapii nowotworowej


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

Interferencja RNA w terapii nowotworowej

Polacy pracują nad praktycznym wykorzystaniem zjawiska interferencji RNA. "Technologia RNA może być niezwykle skuteczna w walce z nowotworami" - twierdzi dr Monika Lamparska-Przybysz z laboratorium Celon Pharma. Firma, jako jedyna w naszym kraju, rozpoczęła prace nad wdrożeniem technologii opartej na odkryciu, za które amerykańscy naukowcy otrzymali tegoroczną Nagrodę Nobla.

NATURALNA OCHRONA KOMORKI

Zjawisko interferencji RNA występuje u roślin, zwierząt i ludzi. Jest to mechanizm naturalnie funkcjonujący w komórce, będący częścią systemu regulacji aktywności genów oraz ochrony komórki przed niektórymi wirusami. Interferencja RNA jest terapią genową drugiej generacji, drugim skrzydłem biotechnologii molekularnej.

Za odkrycie "zjawiska interferencji RNA, które polega na wyłączaniu genów za pomocą krótkich, dwuniciowych fragmentów RNA", tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali dwaj Amerykanie, Andrew Z. Fire i Craig C. Mello. Amerykańskim badaczom udało się podejrzeć w jaki sposób funkcjonuje komórka i wykorzystać to zjawisko. Początkowo wykorzystywano je w badaniach podstawowych dla badania funkcji genów, a następnie zaczęto dostrzegać możliwości zastosowania go w medycynie.

SZANSA DLA NIEULECZALNIE CHORYCH

"W naszych badaniach probujemy wykorzystać naturalny mechanizm, który zachodzi w każdym żywym organizmie i +wykorzystać go jako potencjalne narzędzie w walce z chorobami+" - mowi kierownik działu biologii molekularnej Celon Pharma dr Lamparska-Przybysz.

"Próbujemy wyciszać aktywność niektórych genów, które mogą być zaangażowane w szkodliwe dla komórek procesy, m.in. procesy nowotworowe. Znosząc efekt działania tych genów, działamy terapeutycznie. Jesteśmy w stanie bądź zahamować rozwój nowotworu, bądź spowodować, że jest on eliminowany z organizmu" – wyjaśnia. Jej zdaniem, daje to szanse na leczenie tych typów nowotworów, które do te pory są nieuleczalne.

Według dr Lamparskiej-Przybysz, dzięki technolorii RNA można potencjalnie oddziaływać na dowolny gen, który nas interesuje i który uważamy za niekorzystny w danym typie nowotworów. Jak tlumaczy badaczka, leki, które obecnie się stosuje w chemioterapii działają na wszystkie komórki. Nowy lek będzie działał selektywnie na miejsca chorobowo zmienione, oszczędzając zdrowe tkanki.

NA LEK TRZEBA JESZCZE POCZEKAĆ

Doktor dodaje, że prace są obecnie na etapie badań przedklinicznych. "Mamy już kilka potencjalnych genów, które chcielibyśmy wyciszyć, jako narzędzie terapeutyczne. W przyszłym roku rozpoczniemy pierwsze badania na zwierzętach". Według niej pierwsze te leki nowej generacji mogłyby się pojawić za 5-10 lat.

Celon Pharma jest jedną z kilkunastu firm, które 19 i 20 października wzięły udział w targach Biotechnologii i Biobiznesu „Bio-Forum” w Łodzi. Założeniem imprezy jest prezentacja projektów naukowo-badawczych realizowanych w placówkach naukowych, głównie z zakresu biotechnologii i ochrony zdrowia. Ponadto zapoznać się można na nich z ofertami dotyczącymi najnowszej aparatury i metod badawczych.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następny artykuł

Poprzedni artykuł